OŠKLIVÝ A BOLAVÝ PALEC NA NOZE

Pošlete lodičky na čas k vodě a pošlete záchranné lano svým halluxům!    

Hallux Valgus muži k jejich radosti moc neřeší. Nemusí se totiž rvát do lodiček a nechat si prsty svírat svěrákem. Ať už máte lodičky jako denní nutnost nebo je nazouváte jen příležitostně, dejte vykloubeným palcům, plochým nohám a bolavým kolenům lepší servis. To nejmenší, co pro ně můžete udělat, je obout se do pohodlných, ale pevných bot, strčit do nich kvalitní vložky, večer si procvičit klenbu a protáhnout Achillovky.

Muži mají rádi pohled na dlouhé ženské nohy ladně tančící v lodičkách na vysokém podpatku. Pohled muže - ortopeda, je však zcela opačný. Jak se líbí podpatky a svíravé lodičky ortopedovi MUDr. Františku Pickovi:

 • Co si řeknete při pohledu na dlouhé nohy na vysokém podpatku?
  Upřímně, trochu se mi sevře žaludek. Představím si, jak nohy a záda volají o pomoc a s některými z těch žen se později setkám na operačním sále při zákroku jménem hallux valgus.
 • Je ta nebohá lodička vážně tolik zrádná?
  Lodička je poměrně široký pojem. Ne všechny boty takto označované jsou pro nohu nevhodné. Pravdou je, že módní trend útlé špičky, volné paty a vysokého podpatku našim nohám, ale ani ostatním nosným kloubům a páteři příliš neprospívá.
 • Jak dlouho dobu musím nosit vysoké podpatky, než si dokonale zničím nohu?
  Jednoznačný časový interval nelze určit. Každý z nás má obdobný typ nohy, ale ne stejný. Svou roli zde má i dědičná predispozice. Zjednodušeně lze říci, že dost záleží na výši podpatku a míře a tvaru zašpičatění obuvi.
 • A jak tedy poznám, že už je zle a je potřeba vytáhnout ploché žabky?
  V případě zmiňovaných lodiček jde většinou zprvu o zborcení příčné klenby a postupně se zhoršující vbočené postavení palců, jejich rotace a narůstající kladívkové deformity prstců.
 • Jen přitvrďte! Jak bude ve finále vypadat lodičkami zničená noha?
  Noha se v oblasti přednoží rozšiřuje, narůstá objem hlavice palcové zánártní kůstky, deformuje se palec. Paralelně vznikají i změny kožní – otoky, zarudnutí, kalcity. Nic moc pohled na krásnou mladou holku, která má ošklivé nožky. Deformity se postupně stávají nevratnými. Zkracují se šlachy a kloubní pouzdra, hmoždí se nervy v oblasti přednoží, mnohdy vznikají i zánětlivé změny traumatizované kůže.
 • Co když se včas rozhodnu, že své nohy zachráním už při prvních příznacích?
  V první řadě je nutné si individuálně odpovědět na otázku, zda je skutečně výše podpatku nad cca 3,5cm a symetricky zúžená špička boty přednější než zdravá bezbolestná noha, která nás celý život denně nosí. V případě, že zvítězí alespoň v nadpoloviční míře příroda nad módními výkřiky, neznamená to, že nelze nosit obuv elegantní a moderní, jakkoliv je její opatření obtížné. Chceme-li pak svým nohám věnovat více zasloužené pozornosti, je vhodné absolvovat odborné podiatrické vyšetření, nejlépe na specializovaném pracovišti.
 • Co je to korkový špunt mezi palec a druhý prst?
  Je celá řada tak zvaných denních korektorů postavení palců nohou, které se u různých výrobců liší tvarem i materiálem. Najdete je ve specializovaných prodejnách zdravotních potřeb. Smysl těchto korektorů je v mobilizaci a prevenci zkrácení kloubního pouzdra základního kloubu palce a šlachy ohybače.
 • Pomůže nějaké cvičení? Ale nějaká jiná než chůze po hranách chodidel a zdvihání drobných předmětů?
  Většina z těchto cviků nijak neovlivní tvar nohy natož jeho návrat k tvaru fyziologickému. Spolu s protahovacími cviky Achillových šlach mohou mít význam v zastavení progrese statických deformit. Z mé dlouholeté zkušeností nejvíce doporučuji kvalitní ortopedické vložky do bot.
 • Dobře, ale my ženy prostě nechceme v létě k šatům nosit humpolácké tenisky!
  Není to sice jednoduché, ale možné to je. Existují velmi kvalitní vložky či polovložky – například termoplastické výrobky novozélandské firmy Formthotics – jsou považovány za špičku ve své kategorii. Pro jejich správnou funkci je však i zde nutné dodržovat určité tvarové vlastnosti obuvi. U v ORP Centru je děláme roky a za tu dobu jsme si dokázali vytipovat velmi kvalitní výrobce obuvi. Jsou to známé značky a dělají i boty na podpatku.

Mate vbočený nebo rigidní palec u nohou? Objednejte se na ortopedii k MUDr. Františeku Pickovi a na pedobarografii k někomu z našich fyzioterapeutů.

KONTAKT: 233 338 112 nebo 773 217 738